Méltó módon emlékezhet hőseire Barcs
Visszakerült a turul a barcsi első világháborús emlékműre. A felújított obeliszket Magyarok Nagyasszonya ünnepén adták át. A drávapálfalui emlékmű felújítására évtizedek óta vártak a emberek - hangzott el az ünnepségen.
A első világháború kitörésének 100. évfordulóján avatták fel a felújított drávapálfalui emlékművet. A diktatúra évtizedeiben eltűnt az obeliszk tetejéről a turul, amelyet pótoltak és most helyeztek vissza az emlékműre. A turul mítoszát Jakó Gergely idézte fel.
- A néplélek tekintetében azért ez a madár él tovább. A turul türk eredetű szó jelentése: egyenesen. És a magyar néplélek tényleg ilyen. Általában nem szokott kompromisszumokat kötni – mondta a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke.
Barcsnak ez az emlékmű Trianon tragédiáját is idézi. Az első világháború után Barcs nem lehetett Magyarország része - idézte fel a polgármester. A szerb megszállás alatt álló város 1922-ben vált újra hazánk részévé. De ahogy a háború áldozataira, úgy Trianon tragédiájára sem emlékezhettek évtizedekig a barcsi emberek.
Az emlékműnek üzenete van. Az önbecsülésünk, a visszaemlékezés, azoknak az embereknek a tisztelete, akik tettek a településért. Elmentek, az életüket áldozták, és hosszú ideig nem lehetett róluk megemlékezni se – emelte ki Karvalics Ottó, majd hozzátette: A hozzátartozók és az emlékezők már gyújthatnak mécsest és emlékezhetnek a hősökre.
A felújított emlékmű avatására Orbán Viktor miniszterelnök is írt levelet a barcsiaknak, ezt a közgyűlés alelnöke hozta el a megemlékezésre és egy barcsi diák olvasta fel.
Részlet a levélből: „Ez az építmény csak hideg és élettelen kőhalom lenne az emlékezők, vagyis Önök nélkül. Aki életét áldozta a honért és értünk, utódaiért, és akinek teste messze tőlünk, egy távoli temetőben nyugszik, megérdemli, hogy emlékezetünkben örökké éljen.”
Az emlékmű avatása után mécsesek gyúltak és virágokkal tisztelegtek a hősök emléke előtt a barcsiak.
Műsorajánló
Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!
Képújság
Legfrissebb hirdetéseink!