Műszaki mentések adnak munkát a tűzoltóknak
Somogyban idén nyáron (június elsejétől július 31-ig) 46 alkalommal riasztották a tűzoltókat közúti balesetek műszaki mentéséhez, a tavalyi év hasonló időszakában ez a szám huszonöt volt. Főként a műszaki mentések, de a rendkívüli időjárás következményei is mukát adnak a somogyi tűzoltóknak.
A Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra kéri a közlekedőket, hogy ha – akár az időjárás vagy bármilyen más befolyásoló tényezők hatására – fáradtnak, kialvatlannak érzik magukat, ingadozik a vérnyomásuk, fejfájással küzdenek, akkor ne üljenek autóba! Hisz mindezek külön-külön is hatással lehetnek a koncentráló képességükre, növelik a reakció időt, ami hozzájárul a balesetek bekövetkezéséhez. Még egy rutinos sofőrnél is.
Ha ön egy baleset szemtanúja vagy az önnel történik meg, hívja a 112-es segélyhívó számot, és diktálja be az esemény fontosabb, ön által ismert részleteit:
- a baleset leírása,
- helyszín,
- sérültek száma,
- észlelt-e tüzet, illetve járulékos veszélyeket (pl. gáz-, üzemanyag-, veszélyesanyag-szivárgást),
ha a balesetben érintett tehergépjárművön veszélyt jelző táblák, bárcák láthatók, az azon található számok, ábrák tartalmáról tájékoztassa a hatóságokat.
Teendők baleset esetén:
A mentés szempontjából az a legfontosabb, hogy a gyors felmérést követően azonnal kérjen segítséget, hiszen a sérültek szempontjából életmentő lehet a lehető leggyorsabban érkező szakszerű segítség.
Az egészségügyi ismereteket mérlegelni kell, semmiképp se alkalmazzon olyan módszert, amelyet nem ismer tökéletesen, és az eredményében sem biztos.
A roncsokat ne mozgassa, a beszorult sérülteket nem próbálja meg kiszabadítani, kivéve, ha azok további veszélynek vannak kitéve.
Nyugtassa meg a sérülteket és a kiérkező szervekkel ossza meg a balesetről szóló minden információját. Majd kövesse az ő utasításaikat, ha nem tud a szerencsétlenség közvetlen közelében segítséget nyújtani, akkor azzal tudja támogatni a mentőszolgálat munkatársainak, a rendőröknek és a tűzoltóknak a munkáját, hogyha vizet hoz, esetleg segít a sebesültek szállításában, ha erre megkérik – hiszen egy tömegszerencsétlenségnél minden segítség elkél. Viszont van olyan helyzet, amikor inkább akadályozza a mentést, mint segíti, ebben az esetben a kérésükre hagyják el a helyszínt
Műsorajánló
Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!
Képújság
Legfrissebb hirdetéseink!