Mit kell elkezdeni ma?

A mai teendők listája a hagyomány szerint egész hosszú. Elő kell keríteni a Luca-székhez a faanyagot és az első munkálatokat végrehajtani, búzát vetni, tököt faragni, férfi neveket írni cédulákra, sót tenni hagyma levelekbe és fogadni a kotyolókat.

A decemberi asszonyi ünnepek közül hazánkban legjelentősebb Luca napja. Lányoknak, asszonyoknak tilos ilyenkor dolgozniuk. Számos történet szól arról, hogyan büntette meg Luca azokat, akik szőni, fonni, varrni, mosni mertek az ő ünnepén. Luca büntetésből a fonó asszonyhoz hajítja az orsót, kóccá változtatja a fonalat, bevarrja a tyúkok tojókáját. Luca napján alakoskodni is szoktak. A Luca-alakoskodó fehér leplet hord, arca elé vagy fejére szitát tesz. Ellenőrzi a fiatalokat, a lustákat megszégyeníti.

Luca napján kezdik készíteni a Luca székét. A szék 13 napig készül, 9 féle fából, a szék elkészítéséhez szöget tilos használni. A lucaszéken készítője minden nap dolgozik valamit, úgy, hogy éppen Karácsony estéjére készüljön el. Akkor elmegy az éjféli misére, és ott megismeri a falu boszorkányait, mert ilyenkor szarvat hordanak. Utána azonban menekül haza, különben széttépnék a boszorkányok. Legjobb, ha mákot szór el az úton, mert a boszorkányok kötelesek a mákot felszedni, s így megmenekül a bosszújuktól. 

Luca napján kezdjünk búzaszemeket csíráztatni, ezek meleg helyen karácsony tájára zöldülnek ki, és karácsonyi dísz is lehet belőlük, és a következő évi termés is megjósolható belőlük.  

Faragjunk tököt, mert a Dunántúl egyik szokása orrot és vigyorgó szájat faragni rá, amivel  ijesztgetni lehet egymást. 

Írjunk férfineveket kis papírdarabokra, ha házasulandók vagyunk. A cédulák közül mindennap egyet a tűzbe kell vetni.  Az utolsó cédulán a leendő férj neve szerepel.

Tizenkét hagymalevélbe egy kis sót kell tenni, majd megfigyelni, hogy melyekben nedvesedett át a só, és melyekben maradt száraz.  A 12 hagymalevél a következő év 12 hónapjának felelt meg, tehát az átnedvesedett a sós levelek azt jósolják, hogy melyek lesznek a nedves hónapok..

...és fogadjuk a kotyolókat, mert Luca-nap hajnalán a fiúk útra kelnek, kezükben némi szalmával vagy kis fadarabokkal. Ismerősük házához érve vagy ráülnek, vagy rátérdelnek a szalmára, és egy „kotyolós” mondókát adnak elő.  A kotyolásért –  amelynek célja az, hogy a tyúkok a következő évben jól tojjanak -, a háziasszonytól egy kis ajándékot kapnak.

Műsorajánló

Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!

Gróf Széchényi Ferenc leszármazottja a HÍD Televízióban

Képújság

Legfrissebb hirdetéseink!