360 éves téli hadjárat, és 360 éve halott Zrinyi
1664. Január. Megkezdődik Zrinyi dicsőséges téli hadjárata. 1664. november 18. Zrinyi végzetes vadkan balesete. Az év eleji sikerekre, majd az azt követő időszak eseményeire emlékeztek Barcson 2024. november 15-én. Zrínyi Miklós 1664 elején bő három hét alatt hajtotta végre azt a hadi vállalkozást, amit a történettudomány téli hadjáratként tart számon, és aminek a legjelentősebb eredménye – legalábbis az utókor szerint – az eszéki híd elpusztítása volt.
Zrinyi halálának 360. évfordulóján a Rády József Huszárbandérium szervezett főhajtással és koszorúzással összekötött emlékezést Barcsra. Tisztelgés volt ez a hadjárat sikere, és Zrinyi katonai és szervező nagysága előtt is.
Zrínyi Miklós mintegy 15 ezer fős magyar és horvát csapatokból álló serege egyesült von Hohenlohe vezette több mint 7 ezer főnyi német sereggel, továbbá 3000 osztrákkal. Berzencétől kiindulva a Dráva mentén betörtek a magyar hódoltság déli területére 1664. január 21-én. A tél legkeményebb szakának számító hónapban oszmán-török erők kizárólag csak a várakban állomásoztak, nyílt terepen nem.
A Murán átkelve Berzence várának elfoglalását követően Babócsát vették be. Babócsa eleste után a közeli Barcs várából a török őrség harc nélkül kivonult, ezután a keresztény hadak elérték Szigetvárt, de a vár ostromával nem foglalkoztak Zrínyiék. Ehelyett egy közelben álló türbét dúltak fel, amit I. (Nagy) Szulejmán emlékére emeltek, aki 1566-ban itt halt meg a vár ostromakor. Akkor az erősséget a százezres szultáni sereggel szemben a bán dédapja, az azonos nevű Zrínyi Miklós védte horvát és magyar katonák élén utolsó leheletéig.
Alig egy hét alatt komolyabb ellenállás nélkül a keresztény hadak már mélyen Baranya területén jártak. Január 28-án Pécset vette körbe Zrínyi és von Hohenlohe csapataival. Két nappal később Zrínyi Esterházy Pál akkori főstrázsamesterrel (később nádor) a horvát és magyar lovassággal (5000 fő) elindult tovább a Dráva vonalán, addig seregük gyalogsága a németekkel Pécs ostrománál maradt.
Zrínyi Eszékig hatolt, ahol a törököknek még a 16. században épült 8 km hosszú tölgyfahídja állt. Az eszéki, tornyokkal és várdákkal megerősített nagyszerű hidat lerombolja, s ezzel a szultán összeköttetését a hódoltsággal elvágja, tömérdek veszteséget okozva emberben, marhában, lőszerben, végre Segesdöt elfoglalja és visszatér a Zrinyi-várba. Egész Európa bámult e gyors és vitézi meneten: a pápa köszönő levéllel, a király hercegi címmel tüntette ki, Stájerországban és Regensburgban ünnepélyes körmeneteket tartottak győzelmeinek örömére: a hős híre és dicsősége ormán állott. Csak Montecuccoli gúnyolódott és forrt ellene, ő és társai annál inkább törekedtek megrontani. Befolyásuk következtében Zrinyi nemcsak a háború fővezére nem lehetett: de még seregének vezérletében is osztoznia kellett Strozzi és Hohenlohe tábornokokkal, a mi kínos kudarcot okozott. Mert Kanizsa megvétele, a mit remélt, a tüzelő és várvívó szerek gyarlósága miatt nem sikerült; a nagyvezér megtámadása, a mit sürgetett, Hohenlohe ellenzésére, a keresztyénség magasabb érdekeinek megóvása végett elmaradt: a német vezérek nem nyugodtak, míg a török elől biztosságba, a Mura mögé nem menekültek. Zrinyi mint a szárnya törött sas hullott alá a magasból. Következett Montecuccoli mentő küldetése és azzal a Zrinyi teljes romlása. Mert az várából az őrséget kiparancsolta; s a török, hősünk szeme láttára, a mi sokkal nagyobb seregünk szeme láttára foglalta el és robbantotta fel azt. S következett a szent-gotthárdi csata és vasvári béke; minden igaz hazafinak elborulására és elkeseredésére. Zrinyi csáktornyai otthonába vonult, felesége: gróf Löblin Zsófia és két kis gyermeke körébe; majd a csáktornyai erdőségben vadászgatott Bethlen Miklós és Vitnyédi István társaságában, míg november 18-ikán egy vadkan áldozatául esett.
Korában a magyarság legelső költője és hőse volt, s mint epikai elbeszélő és hadtudományi író ma is a legelsők között foglal helyet: mert lelkéből a nemzet lelke szólt, kardjában a nemzet vitézi ereje villogott. Nagy és magasztos eszméjének megvalósulása: az ország felszabadítása a török alól, melyért írt és küzdött, nem rajta múlt. Minthogy nem magának, hanem fajának élt, mint az örök nemzeti géniusz megtestesítője: neve, emléke, dicsősége, fénye is örök; nemcsak magára, de egész fajára ragyog vissza.
arcanum.com
m.militaria.hu
Wikipedia
Műsorajánló
Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!
Képújság
Legfrissebb hirdetéseink!