A Mi Kis falunk fejlődéséért
A jelenlegi súlyos munkaerőhiányt, a rossz lakhatási körülményeket hivatott javítani Rinyabesenyő programja mely számos közreműködő szervezet közös munkájával zajlik.
A program tervezése 2016-ban kezdődött. A fiatal projekt-csapat a felzárkóztatás területén szerzett tapasztalatai összegyűjtve tervezte meg a település lakóinak mindennapjait megváltoztató programot.
A pályázat sikeres elbírálása után 2018. februárjában kezdődhetett az érdemi munka. Ennek egyik fő eleme a jelenlét alapú szociális munka, 4 munkatárs bevonásával, akik a rinyabesenyői, zömmel romák lakta település állampolgárainak segítenek eligazodni a modern világ kihívásai között. A szakemberek a program első időszakában felmérik a pontos helyzet, mely rávilágít a legfontosabb megoldandó problémákra.
36 hónap áll a rendelkezésére a projekt csapatnak ahhoz, hogy a képzési, építési és egyéb elemeket véghez vigyék. A zárás 2021-ben esedékes, mely időre felépülnek a közösségi terek, a felszámolás keretében jobb lakhatást teremtve, szociális lakásokat alakítanak ki.
A kulturális és ismeretterjesztő programok szintén végig kísérik a teljes időszakot, így a település lakói eljuthatnak olyan helyekre is, ahova valószínűleg a hátrányos helyzetük kapcsán nem juthatnának el. Lehetőség nyílik majd színház és mozi látogatásra, de nem maradnak el a napi életvitelt érintő előadások sem.
Szintén fontos eleme a projektnek a közösség erősítése, melyek szintén a mindennapok tartalmasságán keresztül szolgálják a település kiemelkedését a jelenlegi mélypontról. A közösség mellett a személyiségek erősítését a pozitív példaképek, életpályák bemutatása is segíti, melyet roma és nem roma vonalon egyaránt megtapasztalhatnak a résztvevők és a személyes találkozás keresztül tapasztalhatják meg, hogy a mit is képes az ember elérni kellő akarattal.
Rinyabesenyő Dél-somogyi zsáktelepülés, Lábodtól pár kilométerre, az erdő szívében. A 300 főt számláló falu adottságai szűkösek: bár a település vezetése igyekszik minden programot megragadni hogy ezen változtassanak, a lehetőségek itt is korlátozottak. Ennek ellenére rendezett településkép fogadja az ideérkezőt és a legfontosabb az előre tekintés és a kiútkeresés mely a polgármester és a testület mindennapi munkáját jellemzi. Mivel nincs helyben foglalkoztató az önkormányzaton kívül, így a jelen program gondolkodásmód formálói elemei szolgálják a mielőbbi elmozdulást.
A folyamatnak részesei lesznek a fiatalok is, őket a kikapcsolódási lehetőségeken kívül természetismereti és klubfoglalkozások is várják.
Szintén hátrány, hogy számos háztartásban nem érhetők el a mindennapokban igényelt infrastrukturális elemek, melyen a megépítendő Csillagpontok hivatottak javítani. E mellett készül majd játszótér és focipálya is.
A 2019. tavaszán elkezdődő építkezéssel párhuzamosan már megkezdik a további részvevők kiválasztást is.
A térség munkaerőhiányát kiküszöbölendő, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság partnerségével helyben képzik majd a helyi szakembereket ács-állványozó, festő, kőműves, burkoló szakmákban, mellyel a képzett szakeberek újabb kitörtési lehetőséghez jutnak és az építkezések létszáma is biztosított lesz.
Az utolsó szakaszra elérendő cél, hogy a bevont jelenleg 50 fő képes legyen annyira hinni és bízni önmagában hogy a megfelelő tájékozottsággal ők is segíthessék majd a közösség tagjait abban, hogy a jelenlegi hátrányos helyzet csak egy állapot, melyen az egyének saját maguk is sokat változtathatnak.
A program összköltsége a szoft-területen meghaladja a 95 millió forintot a 36 hónapra, az ERFA-építés megvalósítására pedig 195 millió forintot meghaladó összeg áll rendelkezésre a kivitelezés 15 hónapján.
A helyi önkormányzat gesztorsága mellett együttműködő partner a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Somogy Megyei Kirendeltsége, a kaposvári Roma Kert Egyesület és a helyi roma nemzetiségi önkormányzat.
Műsorajánló
Tekintse meg a HÍD TV legfrissebb videóit!
Képújság
Legfrissebb hirdetéseink!